FacebookTwitterRSS
22 Eylül 2018, 11:20

Marmaray tarihi yolculuğunu gerçekleştirdi

marmaray-tarihi-yolculugunu-gerceklestirdi

Vatmanlığını Cumhurbaşkanı Gül'ün yaptığı ilk seferde, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan ile diğer konuklar makinist dairesinde yolculuk yaptı.

...

İSTANBUL

Asya ile Avrupa'yı denizaltından birbirine bağlayan, "Asrın Projesi" Marmaray'da ilk sefer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vatmanlığında gerçekleşti.

Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, makinist dairesinde yolculuk etti. 

İlk seferde bakanlar, yabancı konuklar, belediye başkanları, bürokratlar da yer aldı. 

Vatman Serkan Yavaş, hareket etmeden önce Cumhurbaşkanı Gül'e bilgi verdi. 

Marmaray'ın Üsküdar istasyonunda saat 17.19'da başlayan yolculuk, Asya ve Avrupa kıtalarının tam ortasında 10 dakikalık molanın ardından devam etti. Molada, Gül, Çiçek, Erdoğan ve yabancı konuklar, üzerinde Asya ve Avrupa yazan levhayı duvara sabitledi. 

Yolculuk başladığı sırada "Marmaray'ın açılış törenine ve tarihe yolculuğumuza hoşgeldiniz, şeref verdiniz" şeklinde İngilizce ve Türkçe anons edildi. 

İlk yolculuk, Yenikapı İstasyonu'nda saat 17.39'da sona erdi. 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da eşlik ettiği Gül ve beraberindeki heyet, Yenikapı İstasyonu'nda Marmaray kazılarından çıkan tarihi eserlerin yer aldığı sergiyi gezdi. 

Başbakan Erdoğan sergiyi eşi Emine Erdoğan ile el ele, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ile kol kola gezdi. 

Gül, Çiçek, Erdoğan, Mahmud, Abe ve Ponta daha sonra PTT tarafından Marmaray'ın açılışı dolayısıyla özel olarak hazırlanan pulun, müzede sergilenecek örneğine imza attı.

"İstanbulumuz'a ve ülkemize hayırlı olsun"

Başbakan Erdoğan, Yenikapı İstasyonu'ndan ayrılırken AA muhabirinin, "1,5 asırlık hayal gerçekleşti, ilk seferini de yaptınız, neler hissediyorsunuz?" sorusu üzerine şunları söyledi: 

"İdealler hayallerle gerçekleşir, bu da hayaldi ve idealimizi gerçekleştirmenin şu anda mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle 2004'ten bu yana aslında hedeflerimizin biraz gerisine düştük. Daha kısa bir zamanda burayı açacaktık. Öyle de olsa böyle de olsa hamdolsun açmış bulunuyoruz. Bundan sonra İstanbulumuz'un, 2015'teki diğer projenin açılması, yine 2015'te 3. köprünün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılmasıyla, Boğaz'daki bu sıkıntıları, gidiş-gelişlerdeki tıkanıklıkları bir çok yönüyle açacağız.

Bir, toplu taşımacılıkta önemli bir adım atıyoruz ki, burası toplu taşımacılıkta önemli bir merkez olacak, çekim alanı olacak. İki, ağır yük taşıyıcılarında 3. köprü büyük bir çekim alanı olacak. Çünkü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden artık büyük araçlar geçmeyecek, birden (Boğaziçi Köprüsü) zaten geçmiyor. Bunların hepsini 3. köprüye almış olacağız. Otomobillerde de 2015'te açılışını yapacağımız deniz altındaki tüp geçişle bir rahatlama gelecek. Yani 2015 sonu, İstanbul'da ulaşımın çok daha farklı, daha rahat olacağına inandığım bir yıl olacak. Bundan dolayı tüm emeği geçen arkadaşları kutluyorum. İstanbulumuz'a ve ülkemize hayırlı olsun diyorum." (AA)
Kayıt Tarihi  : 29 Ekim 2013 18:55

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari