FacebookTwitterRSS
25 Eylül 2018, 01:25

Marmaray Türkiye'nin liderlik rolünün bir göstergesi

marmaray-turkiyenin-liderlik-rolunun-bir-gost

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, "Marmaray Projesi, Türkiye'nin 21. Yüzyılda oynadığı önemli liderlik rolünün bir göstergesi" dedi.

...

İSTANBUL

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, "Marmaray Projesi, Türkiye'nin 21. Yüzyılda oynadığı önemli liderlik rolünün bir göstergesi olarak kendisini gösteriyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud, Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray'ın, Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, törene katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kendilerine gösterilen ilgi nedeniyle Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti Devletine teşekkür eden Mahmud, "Bu büyük ve mutlu günde, özellikle bir kez daha zorlu dönemlerden geçtiği günlerde Somali'ye ve Somali halkına vermiş olduğu değerli katkılar ve göstedikleri ilgi için, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a, bir kez daha şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz. İslam dünyasında böylesine ilgiyi Somali, Türkiye'den görüyor. Bu büyük kutlama gününde, 90 yıl önce onurla ve şerefle verilen mücadele sonrasında bugün sizlerle birlikteyiz. Somali halkı olarak ve aynı zamanda Somali Devleti olarak, Türkiye'nin Somali'ye gösterdiği yardımlar ve sergilediği liderlik için minnettarız" dedi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Somali'ye yaptığı ziyaretin Somali tarihi açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Mahmud, "19 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen bu ziyaret, sadece bir ziyaret değildi. Somali'nin tarihini değiştiren ve Somali tarihi açısından yeni bir umut doğmasını sağlayan son derece önemli bir dönüm noktasıydı. Bu ziyaret uluslararası toplumun Somali'ye olan yaklaşımını da değiştirdi" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Mogadişu'ya verdiği desteğe değinen Mahmud, "Bir kez daha İstanbul halkına teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Çünkü Mogadişu artık İstanbullular'ın katkısıyla daha güzel, daha temiz ve geleceğe daha umutla bakan bir şehir" diye konuştu. 

Mahmud, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Somali'nin bugün baktığınızda son derece önemli bir vizyonu var. İnşallah birleşmiş Somali'yi hep birlikte kuracağız. İstikrarlı bir Somali'yi hep birlikte gerçekleştireceğiz. Hem ülke içinde hem de tüm dünyada barışı yaşayan bir Somali'yi hep birlikte gerçekleştireceğiz. Bu vizyonu gerçekleştirme yolunda, Sayın Başbakan'ın katkısı çok önemli. Kendileri bu yolda çok büyük destek veriyorlar. Biz de huzur içinde, barış içinde Somali'yi gerçekleştirmek için yapılan maddi yardımların yanı sıra, bu moral desteğini çok anlamlı buluyoruz. Bunun için bir kez daha minnettarlığımızı dile getirmek istiyorum. Bugün verilen destek ve kurulan ortaklık sayesinde Somali değişiyor ve bu değişimi yaşamaya devam edecek. Ortam zorlu, önümüzdeki yol engebeli ama inşallah istikrarlı bir Somali'yi hep birlikte kuracağız. Marmaray Projesi, Türkiye'nin 21. Yüzyılda oynadığı önemli liderlik rolünün bir göstergesi olarak kendisini gösteriyor ve dünya arenasında da Türkiye önemli liderlik rolünü oynuyor. Bir kez daha liderliği için hem Türkiye'ye hem de Türk halkına çok teşekkür ediyoruz. Tebrik ediyoruz, bu proje kutlu olsun." (AA)
Kayıt Tarihi  : 29 Ekim 2013 17:45

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari