FacebookTwitterRSS
22 Eylül 2018, 11:21

Meclis'te ''ecri misil davaları'' tartışması

mecliste-ecri-misil-davalari-tartismasi

TBMM Genel Kurulu'nda, cami lojmanlarında oturan din görevlilerine açılan ecri misil davalarıyla ilgili CHP'nin verdiği araştırma önergesi tartışmalara neden oldu.

...

TBMM

CHP, Danışma Kurulu toplanamadığı için, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait yerlerde ikamet eden din görevlilerine açılan ecri misil davalarıyla ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesini içeren grup önerisini TBMM Genel Kurulu'na getirdi. 

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, cami lojmanlarında ikamet eden din görevlilerine dava açtığını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın camilerin altındaki iş yerlerinden milyonlarca lira gelir elde ettiğini, minareleri GSM şirketlerine kiraladığını ifade eden Özkes, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün de din görevlilerinden para toplamaya çalıştığını savundu. Özkes, "Kiliselerin ve havraların elektrik paraları için gizli emirler gönderen Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerde yaşanan bu sıkıntılara ilgisiz kalmakta, mağdur olan personeli için parmağını dahi kıpırdatmamaktadır" dedi.

Önerinin aleyhinde konuşan AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün idare ettiği gayrimenkullerin "hayrat" ve "akar" diye ikiye ayrıldığına dikkati çekti. Bir vakfın akarı olmazsa hayır şartlarını yerine getiremeyeceğini ve dolayısıyla yaşama imkanı bulamayacağını ifade eden Öz, vakfedenin iradesine uygun davranmanın da şart olduğunu belirtti.

MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem de önerinin lehinde konuşarak, devletin sorunları çözmesi gerektiğini ifade etti. 

Özkes ile Turan arasında tartışma

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, dün Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişinin yıl dönümü olduğunu anımsatarak, darbe dönemlerinde canlarıyla bedel ödeyenlere Allah'tan rahmet diledi. Bu durumun, siyasetin mahcubiyeti olduğunu dile getiren Turan, bugünkü CHP milletvekillerinin hassas olduğu bu konuda, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam cezalarının yerine getirilmesine ilişkin kanun tasarısına 30'a yakın CHP milletvekilinin "evet" oyu verdiğini söyledi. 

Turan, CHP önerisiyle ilgili olarak, "İmamlar bizi bilirler, imamlar grup önerisi sahiplerini bilirler" dedi. 
Tekrar söz alan CHP'li Özkes, AK Parti sıralarına, "Ben emekli bir müftüyüm ve CHP'de bir milletvekili olmaktan dolayı da Allah'a şükrediyorum. En azından kul hakkı yemeyen bir partideyim. Paraya gelince siz biliyorsunuz. İmamları bile para olarak görüyorsunuz" diye seslendi.

Sataşmadan tekrar söz alan AK Parti'li Turan ise, Özkes'in sözlerine, "Defaatle AK Parti'ye başvuru yaptığı halde aday yapmayarak doğru iş yaptığımız için Allah'a hamd olsun" şeklinde cevap verdi. 

Tekrar söz isteyen Özkes, Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın bu talebi kabul etmemesine tepki gösterdi. 

CHP'nin grup önerisi oylamayla reddedilirken, Sağlam, itirazlarını sürdüren Özkes'e oylamanın ardından tekrar söz verdi. 

CHP İstanbul Milletvekili Özkes, Turan'ın kendisine ağır iftirada bulunduğunu savunarak, bunun vahim olduğunu söyledi. Üsküdar Müftüsü iken 1999'da DSP'den belediye başkan adayı olduğunu, 2002'de de CHP'den milletvekili seçildiğini anlatan Özkes, "AKP'nin kapısından içeri girmişsem bu dünyanın en namussuz insanıyım. Defaten müracaat ettiğimi ispat etmezse namus, şeref yoksunudur. Böyle bir iftira olamaz, kabul edilemez. AKP'nin kapısından içeri girmişsem ve adaylık için müracaat etmişsem bugün milletvekilliğinden istifa ediyorum. İspat edemezsen, sen de istifa edecek misin?" dedi. 

Turan da kimseye hakaret etme kastı olmadığını belirterek, bilmeden söz söylemediğini dile getirdi. 

  (AA)
Kayıt Tarihi  : 07 Mayıs 2013 20:09

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari