FacebookTwitterRSS
15 Ekim 2018, 23:36

Uçurtma Müzesi

ucurtma-muzesi

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katıldığı törenle açıldı. 

Törende bir konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, müzenin kurucusu Aköz'ün yaptığı işi hakkıyla yapan bir kişi olduğunu ifade ederek, " O işi yapınca sevebilmek, o işi özümseyebilmek onu yaşayabilmek önemli. Aköz, hepimizin içinde var olan o çocuksu ruhunu da sürdürüyor. Hem profesyonelliği ile hem o ruh olmazsa zaten bunlar gerçekleşmez. Bunu yaparken de hem Türkiye'ye hem de tüm dünyaya yayılıyor. Biz de kendisine destek oluyoruz" dedi.

 

Mehmet Naci Aköz de, uçurtmayı 1980 yılından beri incelediğini ve 1986 yılından beride koleksiyon topladığını belirterek, " Uzun yıllar devam ettiğim Uçurtma Müzesi sevdamı uzun yıllar kişisel müze adıyla devam ettirdim. Ancak Üsküdar Belediyesi'ne müracaat ettik. Biz bu işi biraz daha geliştirmek istiyoruz ama desteğe ihtiyacımız var. Başkan Mustafa Kara'da destek verdi. Üsküdar Belediyesi'nin verdiği destekle bu hale geldi" dedi.
 

Aköz, müzede 22 ülkeden toplanmış 2 binin üzerinde koleksiyonlarında toplanan ürün olduğunu, bunu 8 yüzünün uçurtma olduğunu belirterek, "Ben aynı zamanda uçurtma ile ilgili araştırma yaparken dünyadaki uçurtma müzelerini araştırıyorum. Bunlardan, ABD, Japonya, Çin gibi ülkeleri kenara koyacağım. İnanın burası diğer ülkelerle yarışacak hale geldi. Bir kaç yıl sonra o 4-5 ülkenin arasına gireceğiz" şeklinde konuştu.
 

Konuşmaların ardından Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, müzenin kurucusu Mehmet Naci Aköz ve beraberindekiler kurdele keserek müzenin açılışını gerçekleştirerek müzeye gezdiler. Davetliler daha sonra müzenin hatıra defterini imzaladılar.   

 

Pazar günleri dışında her gün 09.00 – 17.00 saatleri arası açık olacak müzeye girişler ücretsiz. Müze içinde yer alan atölye çalışmasına katılmak isteyenler ise, sadece malzeme ücreti ödedikleri çalışma ile kendi uçurtmalarını kendileri yapma imkânına kavuşuyorlar.

 

İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından yetiştirilen uçurtma eğitmenleri atölye çalışmasına katılanlara uçurtma yapımını öğrettikten sonra birer sertifika ile ödüllendiriyor.

Kayıt Tarihi  : 30 Nisan 2013 09:54

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari