FacebookTwitterRSS
19 Eylül 2018, 07:29

Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metrosu çalışmaları başladı

uskudar-umraniye-cekmekoy-sancaktepe-me

Üsküdar’ın çehresini değiştirecek olan projeler devam ediyor. Marmaray çalışmaları sürerken Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe’yi birbirine bağlayacak olan metronun tünel kazma çalışmalarına da başlandı.

...

ÜSKÜDAR

“Köstebek”ler Çalışıyor 

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattında tünel kazma çalışmalarına "Köstebek" adı verilen iş makinesiyle başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sistemin Üsküdar’da Marmaray ile entegre olacağını, çalışmaları belli bir noktaya getirdikten sonra Mecidiyeköy'den Altunizade'ye teleferik hattı kurulacağını da söyledi.

Hattın "Ümraniye Çarşı İstasyonu" olan bölgesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, yeni ilçeler Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ve Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın katıldığı programla çalışmalar için düğmeye basıldı.

 

 

“Bütçenin U'ini Ulaşıma Ayırdık”

 

Ulaşım konusundaki projeler hakkında açıklamada bulunan Kadir Topbaş, “Büyükşehir Belediyesi olarak biz de yatırımlarımızın yüzde 55'ini ulaşıma ayırdık. Dünyada kendi metrosunu yapan belediyeler yok. Cumhuriyet tarihinin en büyük metro hattını kurduk ve çalışmalara devam

ediyoruz. Sevdamız bu şehirde yaşayan herkesin gurur duyması ve en büyük sorun olarak gördüğü ulaşımı çözmek" diye konuştu.

 

"Çok önemli bir işi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şehrin altını demir ağlarla örüyoruz. Yatırımlarımızın yüzde 75'ini ulaşıma ayırdık. Burada tarihe iz bırakıyoruz. Gelecek kuşaklar buraları kullanırken bizler olmayacağız. Rekor sayılacak bir çalışma var burada. 38 ay. 2015'nin sonuna varmadan açılışını yapacağız"

 

Proje: Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe

Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu’nun bölgedeki vatandaşların yaşadığı ulaşım sıkıntısını bitireceğini söyleyen İBB Başkanı Kadir Topbaş, Sancaktepe'den metroya binen bir yolcunun; Ümraniye'ye 12,5 dakikada, Üsküdar'a 24 dakikada, Yenikapı'ya 36 dakikada, Taksim'e de 44 dakikada ulaşacağını söyledi.

2016 yılında 7 Milyon insanın metro kullanmasını hedeflediklerini belirten Topbaş, "Yeni metro hatları ihalelerimiz var. Devam da edeceğiz. Bizim metro inşaatlarını yapanlar İstanbul'u referans göstererek yurt dışında ihale alabiliyorlar" diye konuştu. 1994 yılında Başbakan Erdoğan'ın Taksim Metrosu’nun inşaatı sırasında hatıra defterine yazdığı satırları okuyan İBB Başkanı Topbaş, aynı deftere düşüncelerini yazdı.

 

Kenan ÇABUK

Kayıt Tarihi  : 18 Şubat 2013 11:41
Güncelleme Tarihi : 18 Şubat 2013 12:16

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari