FacebookTwitterRSS
22 Eylül 2018, 05:29

Yeni ve eski kuşak bir arada..

yeni-ve-eski-kusak-bir-arada

Üsküdar Belediyesi’nin düzenlediği ‘Nesiller Buluşuyor’ isimli programa dedeler , nineler , çocukları ve torunlarıyla birlikte katıldı. Dedeler ve nineler torunlarına hayata dair tecrübelerini aktardı.

Üsküdar Belediyesi, toplumsal ilişkilerin ve geleneksel değerlerin yaşatılması için örnek bir projeye imza attı. Ailevi değerlerin korunmasını, bunun yanı sıra bir sonraki kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla ‘Nesiller Buluşuyor’ projesinin ilk adımını hayata geçirdi.

Kütüphane Müdürlüğü bünyesindeki Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri ile Türkiye Emekliler Derneği Üsküdar Şubesi’nin işbirliğiyle başlatılan projede, Üsküdar Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri öğrencileri dedeleri, babaanneleri ve  anneanneleri ile bir araya geldi. Niyazi Sayın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen buluşmada dede ve torunlar için sohbet ortam oluşturuldu. Büyüklerin anı, hikâye ve masal anlatımları yaptığı etkinlikte bir öğrenci dedesine yazdığı duygusal mektubu okudu. Torunuyla birlikte etkinliğe katılan 68 yaşındaki Dursun Şahin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı ‘Cumhurbaşkanım’ isimli şiiri okudu.

"BÜYÜKLER TECRÜBELERİN PAYLAŞACAK"

Amaçlarının nesilleri kaynaştırmak olduğunu söyleyen Kütüphane Müdürü Yakup Öksüz, "Üsküdar Belediyemize bağlı 15 tane eğitim merkezimiz var. Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen’in de değerlendirmeleriyle bu işe başladık. Bugün ilk ayağını Yavuztürk Bilgi Evimizde eğitim gören ilk ve ortaokul öğrencilerimizi dedeleri ve neneleriyle bir araya getirdik. Büyükler hayatla alakalı tecrübelerini, yaşadıkları zorlukları,  aktaracaklar. Çocuklarımız da onlara bilgisayar kullanma gibi şeyleri öğretecekler" dedi.

"NESİLLER BİRBİRLERİNDEN KOPMUŞ DURUMDA"

Türkiye Emekliler Derneği Üsküdar Şube Başkanı Fatma Önerge ise, "Projemizin amacı dedelerin, nenelerin torunlarıyla birlikte çok daha kaliteli zaman geçirmesi, kendi çocukluğunda yaşadıklarını onlara aktarmaları kısacası örf adet ve törelerimizi unutmadan yetişmekte olan gençliğe de o bilgilerinin aktarılmasıdır. Maalesef teknoloji devrinde nesiller birbirlerinden kopmuş durumda. Teknolojik aletlere esir olmuş çocuklarımızı bir nebze de olsun oradan alıp büyüklerimizle daha kaliteli bir zaman geçirmeleri için bu projeyi başlattık" şeklince konuştu.

BÜYÜKLER DE ÇOCUKLARA TAVSİYELERDE BULUNDU

Programa torunuyla birlikte katılan 54 yaşındaki Müslim Altıkaya ise, "Gençlere devamlı kitap okuyun tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Okumanın her şeye faydası vardır" dedi. 69 yaşındaki Mustafa Arpacıoğlu da, "Çocuklara tavsiyemiz anne ve babanın sözünden çıkmamalarıdır. Derslerine çalışsınlar, okuyup başarılı olsunlar" diye konuştu.

"DEDELER VE TORUNLAR YARIŞTI"

Etkinlikte dedeler ve torunları için de birbirlerini ne kadar iyi tanıdıklarını anlamak için yarışma düzenlendi. Yarışmada dedelere torunları ile ilgili sorular yöneltilirken torunlara da dedeleri hakkında sorular soruldu.

Dedelere yarışma içinde sorulan ‘Torununun en sevdiği arkadaşı kim?’ sorusu yöneltildi. Torununu en sevdiği arkadaşı aklına gelmeyen 65 yaşındaki Necati Küçük cevap olarak kağıda eski bir sinema oyuncusu olan Çolpan İlhan’ı yazması salonda ki vatandaşları kahkahaya boğdu.

Kayıt Tarihi  : 24 Mart 2015 14:07
Güncelleme Tarihi : 24 Mart 2015 14:11

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari