FacebookTwitterRSS
21 Eylül 2018, 06:15

Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları Medine'de

alevi-dedeleri-ve-bektasi-babalari-medinede

Kerbela'da Hz. Hüseyin'i, Necef'te Hz. Ali'yi, Kufe Mescidi'ni ve türbeleri ziyaret eden Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları, Irak'tan Suudi Arabistan'ın Medine şehrine geldi.

...

MEDİNE

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik himayesinde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliğince (TÜRSAB) gerçekleştirilen yolculukta, çeşitli bölgelerden bir araya gelen kafile, 10 Şubat Pazartesi günü Necef Havalimanına indikten sonra Kerbela'da 2 gece konakladı. Burada Hz. Hüseyin'in yanı sıra diğer türbeleri ve Kerbela savaş alanını ziyaret eden grup, daha sonra Necef'e geçti.

Hz. Ali'nin evine ve Kufe Mescidi'ne de giden kafile, Necef'in merkezindeki Hz. Ali'nin türbesine de ziyaret gerçekleştirdi.

Türk kafilesi, 2 gece kaldıkları Necef'te son gün birlik kurbanı kesip, dini liderlerden El Hekim'i de ziyaret ettikten sonra Medine'ye geldi.

Medine Muhammed bin Abdulaziz Havalimanına  gelen kafile, buradan otobüslerle otele geçerken, rehberler şehir hakkında kısa bilgi verdi.

Kafileye ilk gün Mescid-i Nebevi'nin tanıtılması planlanıyor. Medine'de yapılacak diğer ziyaretlerin ardından kafile 18 Şubat'ta Mekke'ye geçecek.

Alevi dedelerinden Necef ve Kerbela değerlendirmesi

Necef'teki son gün, Irak yolculuğunu değerlendiren Alevi dedelerinden Mehmet Demirtaş, Hz. Ali ve Hz. Hüseyin'in ziyaretlerini gerçekleştirdiklerini belirterek, şimdiye kadar hep zihinlerde oluşan Kerbela'yı gördükleri Kerbela'yla mütalaa ettiklerini söyledi. İbadetlerini severek yaptıklarını anlatan Demirtaş, güzel günler yaşadıklarını söyledi.

Dede Abdullah Atmaca da Necef Havalimanına ilk indiğinden itibaren yoğun duygular yaşadığını belirterek, "Bizler hep dünya malına tapmışız, yarını hiç düşünmüyoruz. Rahmetlik babam Kerbela'ya çok gelmek isterdi. Ömrü vefa etmedi, bu bize kısmet oldu" dedi.

Dede Gazi Karababa da yaptığı değerlendirmede, inanç önderleri olarak yıllarca hep hayal ettikleri, görmedikleri Kerbela'yı sohbetlerde, cemlerde anlattıklarını dile getirdi. Bu ziyaretin gerçekleştirileceği söylendiğinde ruhani bir duygunun içlerini kapladığını anlatan Karababa, yaşadıklarını kelimelerle anlatmanın zor olduğunu vurguladı.

Dede Hayati Doğan da yıllardan beri cem yaparken Hz. Ali, Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan'dan kitaplardan okuduklarıyla bahsettiklerini ve gözyaşı döktüklerini dile getirerek, gelip kabirlerini gördükten sonra daha fazla göz yaşı döktüklerini anlattı.

Alevi din hocası Aziz Cezük de açıklamasında, bildikleri ama görmedikleri yerleri görmenin kendilerini çok duygulandırdığını anlattı.

Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Celal Özer de, bütün cemevi dedelerinin anlattıklarını gözleriyle görmeleri için böyle bir etkinliği düşündüklerini dile getirdi.

Cem Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçan da gerçekleştirdikleri yolculukta emeği geçenlere teşekkür etti. Kaçan, "Bugüne kadar hayal ettik ama bugün bu hayallerimizi burada gördük. Gerçekten çok duyguluyuz" dedi. (AA)
Kayıt Tarihi  : 14 Şubat 2014 14:43

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari