FacebookTwitterRSS
20 Eylül 2018, 16:54

Çoçuk gelin tahminleri TÜİK'in resmi istatistiği değil

cocuk-gelin-tahminleri-tuikin-resmi-istatisti

TÜİK'ten yapılan açıklamada ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından açıklanan çocuk gelin tahminlerinin, TÜİK'in resmi istatistikleri olmadığı belirtildi.

...

ANKARA

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'deki çocuk gelinlere ilişkin çeşitli kurumlar, sivil toplum ve medya kuruluşları tarafından yapılan açıklamalarda, "TÜİK verilerine göre Türkiye'deki tüm evlenmeler içindeki çocuk gelin oranının yüzde 28-35 olduğu ve mutlak sayısının 181 bin 36 olduğu yönünde ifadeler bulunduğu" kaydedildi. Basında yer alan bu haberlerin, kamuoyunda farklı ve yanlış yorumların yapılmasına neden olduğunun görüldüğü ifade edilen açıklamada, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların kendi ihtiyaçlarına yönelik araştırmalar yapabildiği belirtildi. Bu kapsamda, bu tür kurum/kuruluşlar tarafından açıklanan çocuk gelin tahminlerinin bu kurumların kendilerine göre belirledikleri yöntemlerle yaptıkları dolaylı tahminlere dayanmakta olup, bu rakamları TÜİK'in resmi istatistikleri olarak gösteren haberlerin, kamuoyunda farklı ve yanlış yorumların yapılmasına neden olduğu tespitine yer verilen açıklamada, "Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak araştırmalar  yapabilmektedirler. Bu kapsamda, bu tür kurum/kuruluşlar tarafından açıklanan çocuk gelin tahminleri, bu kurumların kendilerine göre belirledikleri yöntemlerle yaptıkları dolaylı tahminlere dayanmakta olup, TÜİK'in resmi istatistikleri değildir" ifadesi kullanıldı.

18 yaş altında evlenen kız çocuklarının sayısının yıllar bazındaki değişimine ilişkin resmi rakamlara da yer verilen açıklamada, "2012 yılında yapılan toplam resmi evlenmeler içinde 16-17 yaşında evlenen kız çocuklarının oranının yüzde 6,7, sayısının da 40 bin 428 olduğu" ifade edildi.  

Kız çocuklarının taraf olduğu resmi evliliklerin toplam resmi evlenmeler içindeki oranının yıllar içinde azalma eğilimine girdiği bilgisine yer verilen açıklamada, söz konusu oranın 2003 yılında yüzde 8,1, 2008 yılında yüzde 7,7 ve 2012 yılında yüzde 6,7 olarak gerçekleştiği belirtildi. (AA)
Kayıt Tarihi  : 17 Ocak 2014 14:50

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari