FacebookTwitterRSS
26 Eylül 2018, 03:16

Hayalet kasabanın yeni sahipleri grafiti sanatçıları

hayalet-kasabanin-yeni-sahipleri-grafiti-sana

Belçika'nın terk edilmiş kasabası Doel'de grafiti sanatçıları hünerlerini sergiliyor

...

ANVERS

Belçika’nın Anvers şehri yakınlarında yer alan Doel kasabası, hayalet şehri andıran görüntüsü ve grafiti sanatçılarının marifeti sayesinde bugünlerde turistlerin uğrak mekanı haline geldi.

Bölgeye nükleer santralin kurulmasıyla evlerini satarak kasabayı terk eden Doel halkı, geride hayalet şehri andıran bir kasaba bıraktı.

Doel kasabasına nükleer santralin kurulması sebebiyle halk, evini ve arsasını satıp bölgeden uzaklaştı. 1995 yılında bin kişinin yaşadığı Doel'de bugün iki aile yaşıyor. Bölgeye gelen turistler ise Doel’in boş sokaklarını geziyor.

Evlerini satan veya devlete bırakan kasabalıların daireleri ise grafiti sanatçılarının uğrak mekanı olmuş durumda. Neredeyse her evin dış duvarında grafiti sanatçılarının hünerli ellerinden çıkan resimler görülürken, bu hali ile kasaba aynı zamanda bir müzeyi andırıyor.

Kasaba nasıl boşaldı?

Doel kasabasının hikayesi, 1990’lı yılların sonunda Flaman bölgesi hükümetinin, kasabanın boşaltılarak endüstri ve Anvers şehri limanına bağlı bölge olması yönündeki kararı ile başlar. Evlerinin değeri yarı yarıya düşen kasaba sakinlerinden bazıları gönüllü olarak evlerini satarak kasabayı terk eder. Bazıları da azalan nüfusla birlikte artan hırsızlık olayları nedeniyle evlerini boşaltmak zorunda kalır.

Buna karşılık boş evlerin kapılarını kırarak içine yerleşen ve evlere sahip çıkan çocuklu aileler de olur. Devlet, bu duruma bir süre ses çıkarmasa da diğer yandan bazı evlerin yıkımına başlar. Direnen kasaba sakinleri ise ‘Doel 2020’ isimli bir platform kurarak kasabanın akıbetiyle ilgili kararı Danıştay’a götürür. Danıştay, devletin yıkımlarını durdursa da, bölgeyi zaten terk eden halk, geri dönmeyi planlamıyor. Kasaba, dimdik ayakta kalan, hatta büyük kısmı eşyalı olan evler ile korku filmi yapımcılarına canlı stüdyo fırsatı veren bir kasaba görüntüsü içerisinde.

Bir tarafında devasa nükleer santral, diğer tarafında sürekli büyüyen bir limanın ortasında kalan küçük Doel kasabası, grafiti sanatçılarının marifteli ile şimdilik turistler için Belçika'da ziyaret edilmesi gereken mekanlar arasında yerini almış.

Muhabir: Dursun Aydemir (AA)
Kayıt Tarihi  : 08 Mart 2014 14:32

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari