FacebookTwitterRSS
16 Ekim 2018, 12:23

Öztan:"eğitimli ustalar yetişmeli"

oztanegitimli-ustalar-yetismeli

GAZİANTEP (AA) - Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Tahir Tekin Öztan, standardı oluşturulan baklavanın, gelecek nesillere eğitimli ustalar eliyle aktarılması gerektiğini bildirdi.

Öztan, yaptığı yazılı açıklamada, gerçek Antep baklavası üretmenin usta yetiştirmeyle ilgili olduğunu belirtti. Baklavanın sırrının ustasında olduğunu vurgulayan Öztan, "Antep baklavası ustaları yetiştirmek ve onları eğitimden geçirmek zorundayız" ifadesinde bulundu.

Kullanılan malzemelerin, baklavanın kalitesinde önemli bir etken oluşturduğunu aktaran Öztan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin veya dünyanın neresinde olursa olsun üzerinde Gaziantep baklavası yazan bir yerden baklava aldığınızda tıpkı bu kentten almış gibi aynı lezzeti bulmak istersiniz. Elbette kullanılan malzemeler bu işin olmazsa olmazı ama bu işin usta boyutu var. Baklava ustası yetiştirmek zorundayız. Gaziantepli baklava markaları yanında bu işe üniversitelerimizin ve halk eğitim merkezlerimizin el atması gerekiyor. Eğitimli baklava ustası yetiştirmek önemli bir eksiği gidermek anlamına gelecektir. Standardı oluşturulan baklava gelecek nesillere eğitimli ustalarla aktarılması gerekiyor."

 Öztan, Gaziantepli ustaların meslek sırlarını bugüne kadar yetiştirdikleri elemanlara aktardıklarını vurguladı.

Yeni baklava ustalarına sertifika verilmesi gerektiğini kaydeden Öztan, "Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği olarak biz bu çalışmanın içerisinde yer alacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) baklavanın standardının belirlendiğini aktaran Öztan, şu bilgileri verdi:

"Bundan sonra Gaziantep baklavasının Türkiye'nin ve dünyanın her yerinde aynı lezzette üretilmesini sağlamak zorundayız. Bunu da ancak Gaziantepli baklavası ustalarıyla başarabiliriz. Eğitimli ustalar yetiştirmek ve bunları sertifikalandırmak zorundayız. Üniversitelerimizin gastronomi bölümlerinde Gaziantep baklava ustası yetiştiren bölümler açmalıyız."

Kayıt Tarihi  : 13 Nisan 2015 10:49
Güncelleme Tarihi : 13 Nisan 2015 10:53

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari