FacebookTwitterRSS
25 Eylül 2018, 01:30

Suriye'deki "eksik hayatlar" için protez yapmayı öğreniyorlar

suriyedeki-eksik-hayatlar-icin-protez-yapmayi

Suriyeli gençler, ülkelerindeki iç savaş yüzünden kolunu veya bacağını kaybedenlerin "eksik kalan hayatlarını" tamamlamak için Türk uzmanlardan protez eğitimi alıyor.

...

HATAY - Lale Köklü

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, Suriyeli doktorlar ve iş adamlarının ortak imkanlarıyla kurulan ve çeşitli yardım kuruluşları tarafından finanse edilen protez hastanesinde, 10 kişilik Suriyeli ekip, vatandaşlarının eksik kalan bedenleri için protez, fizik terapi ve rehabilitasyon uygulaması sağlıyor.

Ülkelerindeki çatışmalarda kol ve bacak gibi hayatlarının en önemli uzuvlarını kaybeden aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu birçok Suriyelinin tedavi edildiği hastanede, Türk uzmanlar da Suriyeli gençlere gönüllü olarak eğitim veriyor.

Ayda ortalama 50-60 kişinin tedavi sonrası protez sahibi olduğu hastanede, Suriyeli gençler, Türk eğitmenleriyle ölçü alıyor, alçı döküyor, kaybedilen kol veya bacak için protez hazırlayarak hastalara fizik tedavi uyguluyor.

Yaklaşık 10 ay önce Türkiye'ye gelen ve hastanede eğitim gören Suriyelilerden Abu Ahmed, ülkesindeki iç savaş yüzünden bacaklarını kaybeden kardeşi için bu işi yapmaya karar verdiğini söyledi.

  (AA)
Kayıt Tarihi  : 07 Şubat 2014 11:38

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari